Autor teksta: Dragan Živić
U Nišu je juče, 1.6.2012. godine, završen velemajstorski šahovski turnir „Dani Cara Konstantina 2012“, u susret 2013. godini i proslavi 1.700 godina od donošenja Edikta o verskoj toleranciji, Cara Konstantina, rođenog u Nišu.
Učestvovalo je 10 igrača, od čega 4 velemajstora, 5 internacionalnih majstora i 1 FIDE majstor. Turnir je bio IX kategorije FIDE (po staroj klasifikaciji), prosečnog rejtinga 2451. Posebnu draž turniru dala je borbenost, a po prvi put u Nišu, primenjeno je „Sofijsko pravilo“, da nema sklapanja remija do 30. poteza, sem u slučaju 3 puta ponovljene pozicije ili večitog šaha.
Naravno da se salonski remiji ne mogu tako lako iskoreniti i da u samoj teoriji otvaranja ima dosta linija sa ponavljanjem pozicije, ali od 45 partija, čak 20 je odlučeno, a bilo je dosta remija, koji su bili dramatičniji i lepši od rešenih partija. To se pre svega misli na atomsku partiju A. Pavlidis - M. Miljković iz I kola, a mladi IM Pančevski je rekao da se ne seća kada je gledao tako uzbudljivu i saržajnu partiju, kao što je bila dramatična između GM V. Petkova i IM Ž. Đukića. Obe partije su predstavljene u šahovskom dodatku ispod teksta.
Pobedio je internacionalni majstor, Antonios Pavlidis ( 19.god.), iz Kavale, aktuelni seniorski šampion Grčke, sa 6 poena iz 9 kola. Na žalost, pola poena ga je delilo od velemajstorske norme, ali je šahovska boginja Caissa bila dosta naklonjena pobedniku turnira, tokom čitavog takmičenja, od I kola i duela sa Miljkovićem, do zadnjeg kola i partije sa Ž. Đukićem.
Drugo mesto osvojio je GM Dejan Antić, Jagodinac na privremenom-trenerskom radu u Grčkoj, sa 5,5 poena. Dejan je prikazao najsigurniju igru na turniru i samo rasplet u ostalim partijama i još jednom olako propuštene bolje pozicije, pre svega u VIII kolu, omele su ga na putu ka pobedničkom trofeju. Nišlije su bile „po malo i ljute“ na Antića, što je do poslednjih mogućnosti zapinjao u poslednjem, IX kolu, protiv FM Đokića, kome je remi bio dovoljan za IM bal!? No, to je bio još jedan dokaz o profesionalnosti GM Antića, kome je nedavno izašla i knjiga o Francuskoj odbrani.
Na deobi III-VI mesta, sa 4,5 poena su: treći FM Vladan Đokić, najprijatnije iznenađenje turnira, koji je u poslednjem času popunio listu učesnika, a za vreme turnira morao da prati i predavanja na obližnjem Elektronskom fakultetu, gde od ovog meseca postaje apsolvent. Popularni Đole je bio jedan od najtalentovanijih niških kadeta i juniora, godinama unazad. Raskošan talenat je podredio fakultetu, ali je Vladan oslonac ŠK „Čelin kamen“, a da li će nakon studija pokušati da barem postane IM ili će se posvetiti programiranju, pokazaće vreme.
GM Dragan Kosić je četvrti. Po prikazanoj igri je zaslužio najviši plasman, a prosto je bilo milina gledati kako mladim IM drži lekcije iz Francuske i Slovenske odbrane. Reprezentativac Crne Gore, iz carske Sremske Mitrovice, je po talentu daleko, daleko iznad 2.500 rejtinga…
Peto mesto osvojio je IM Branimir Maksimović, koji je koautor knjige o francuskoj odbrani, a na svojim plećima je „francusko majstorstvo“ osetio mladi Skopljanac, Filip Pančevski. Popularni Maksa, u poslednje vreme je dosta popravio rejting, a od ranije ima 2 GM bala, pa je ovo bila prilika da se beskompromisni borac domogne najviše titule.
Šesto mesto, zvanično deoba III-VI, je pripalo IM Filipu Pančevskom. Non-stop igranje (Open Bosna, GM Dani C.Konstantina, Liga BIH) je uzela danak u poenima, a i forsiranje u derbiju sa Pavlidisom i još nekim partijama, jer je GM norma bila izuzetno visoka - 4 plusa!
Na deobi VII-IX mesta, sa po 4. poena su: bugarski VM Vladimir Petkov, možda i najveći tragičar turnira, jer je izgubio totalno dobijenu poziciju sa Đukićem, a forsirao nepotrebno sa Đokićem, Tošićem, Pavlidisem… Raskošan talenat nije ispratio profesionalni odnos prema šahu, pa bi i dometi bili mnogo veći, ali je popularni Vlatko, ostavio najsimpatičniji utisak kod domaćih šahista i ljubitelja, a i srpski jezik mu je za minimum vrlo-dobru ocenu u školi.
Osmi je bio IM Željko Đukić, po nekima jedan od trojice najtalentovanijih šahista u istoriji niškog šaha. Da je osvojio II mesto, ne bi bilo nezasluženo, jer je Željko u nekim partijama podsetio na svu lepotu i draž šaha i na igrače koji su šah učili iz knjiga, a ne iz kompjuterskih programa i baza. Filigranstki vođena završnica sa GM Kosićem, nestvarni preokret protiv GM Petkova, odbrana propale pozicije protiv GM Antića, su na žalost ostale ne materijalozavane, zbog grubog previda dame protiv IM Pančevskog, previda topa protiv Tošića i propusta u poslednjem kolu, kada je Željko forsirao optički bolju završnicu, protiv IM Pavlidisa, pobednika turnira.
Velemajstor Miroslav Tošić je osvojio 9. mesto, sa jednim minusom, tj. takođe, 4 poena. Jedan od najtalentovanijih velemajstora nekada, za koga stoji slična ocena, kao kod GM Kosića i Petkova, da rad na šahu i profesionalni odnos prema treningu i teoretskim pripremama, je presudan u savremenom šahu. Problem duplih kola i to što je sem sa GM Draganom Kosićem, popularni Toške iz Svrljiga, svaku partiju igrao do golih kraljeva, je doprinelo da su u tabeli 3 nule. Grub previd u partiji poslednjeg kola, sa Pančevskim su ga od liste nagrađenih doveli do IX mesta na tabeli, ali je sačuvan rejting.
Pre turnira, skoro svi su polagali nade, da će IM Miroslav D. Miljković, sa jednom GM normom i nakon okončanja studija medicine, napasti drugu GM normu i prvo mesto na turniru. Ali, već od I kola i atomske partije sa Pavlidisom, gde je propustio da još u otvaranju napravi nadmoćnu poziciju, kola su krenula nizbrdo, a porazi u III i IV kolu, sa Tošićem i Kosićem su raspršila san o normi, da bi potpuno neočekivano, popularni Mirče osvojio poslednje-X mesto. Možda po prvi put u životu, još od kadetskih dana (jednog trenutka, je M. Miljković imao 14-ti rejting na svetu, u grupi M14), ali sa nadom da je ovo bio jedan od onih turnira kada vam ništa ne ide.Nagradni fond je bio 100.000 dinara, raspoređen na 5 nagrada (35.000, 25.000, 20.000, 12.000 i 8.000), a svi igrači sa strane su imali smeštaj i ishranu, dok su velemajstori imali i eksta honorare i plaćene putne troškove. O druženju, iću i piću, mogle bi se pisati stranice i stranice, a o poznatom niškom gostoprimstvu mogu govoriti sami učesnici.
Post-izborno stanje u zemlji i Nišu, dovelo je do problema sa salom za igru i standardno obećanim donacijama, koje ostaju na nivou obećanja. Ali, zahvaljujući privatnim donacijama i finansijskom podrškom ŠK „Čelin kamen“ i pre svega pokroviteljstva glavnog organizatora i finansijera kluba i turnira, Dragiše Stojanovića, iz Donje Studene, sve ugovorene obaveze isplaćene su na vreme.
Sudili su IA Dragan Živić i RA Igor Lukić, dok je direktor turnira bio MK, dr Slobodan Ilić.
Turnir je medijski bio izuzetno dobro propraćen, počev od najava i javnog izvlačenja brojeva na niškoj RTV Belle amie, do svakodnevnog iscrpnog izveštavanja u niškim Narodnim novinama, novinara Branimira Živkovića, MK, te izvanredne praćenosti turnira na sajtovima: Šah-Mat-Lista, Večiti šah, i sajtovima ŠS Centralne Srbije i pre svega Gradskog ŠS Niša. Najave i sporadičnog izveštavanja bilo je i na sajtu Regoionalnog ŠS Niša, kao i lokalnih niških sajtova i medija.
Specijalna šahovska emisija-Šahovska tajna, voditelja Ljube Žikića, koja se svake nedelje priprema i emituje na Niškoj TV, u terminu od 12 časova, sa 3 reprize tokom nedelje a delimično je gledana širom zemlje, u zavisnosti od kablovskog distributera, će biti posvećena VM turniru…
Prosto je neshvatljivo, da GM turnir IX kategorije nije zabeležen na stranicama Politike, koja je uz Sportski žurnal, najčitanija novina svih šahista. Nekada se na stranicama Politike pisalo o turnirima i u malim varošicama, a sada nema mesta ni za turnir u gradu, koji je godinama bio drugi-treći šahovski centar.
Opravdanje da je smanjen prostor i da se o šahu piše uglavnom u dodatku ponedeljkom, je prosto neshvatljivo. Naravno da treba pokriti vrhunski šah, mečeve za prvaka sveta, ali nekoliko rečenica se mora posvetiti i turnirima nižeg značaja i rejtinga u celoj Srbiji. Ako se već piše o boemskim večerima u Beogradu, u šahovskoj rubrici, onda bi uz ovaj GM turnir, mogao da se napiše i roman o ispričanim šahovkim pričama, niškim noćima, pojedenom pečenju i „tonama“ pića…
Od 24. februara do 01. juna 2012.g. u Nišu su održana 4 turnira koji su se rejtingovali: II Svetosavski rejting turnir, OPEN Niš, I Rejting turnir Medijana, GM berger Dani Cara Konstantina 2012, i ni jedne jedine reči nije objavljeno u Politici, niti u Šahovskom dodatku ponedeljkom!!
Tokom turnira su se mnogi šahisti i ljubitelji šaha, zapitali zašto od 1985.godine skoro 25.g. nije bilo berger turnira u Nišu, barem na nivou IM, u organizaciji ŠK „Niš“ ili Gradskog i Regionalnog ŠS Niša?! Kada god sam to pitanje postavio unazad barem 15.god. uvek je opravdanje bilo da nije bilo para?!
Skoro sam našao podatak da je bruto proizvod Elektronske industrije iz Niša, 1990.godine bio veći nego celi BDP tadašnje SR Makedonije?! Dakle, pare nisu bile najveći problem, jer je trenutna finansijska situacija za šah u Nišu, možda najteža u 8 decenija dugoj istoriji. Tokom poslednje decenije prethodnog veka, u Nišu je zavhaljujući MK Petru Rolju, organizatoru, odigrano mnogo najjačih Open turnira na Balkanu, i još sijaset liga, kadetskih festivala, polufinala, mečeva, kampova…ali, nikada nije bio berger turnir.
Moj skromni zaključak je da berger turniri ne donose mnogo afirmacije, samoreklamerstva i popularnosti za organizatore, a dosta koštaju. Takođe, tu, za razliku od OPEN turnira, nema prostora za zarade od kotizacija i sponzora i zato takvih turnira nije bilo preko 2 decenije. Naravno da je glavni razlog nesposobnost tadašnjih funkcionera da su pronađu finansije za organizaciju turnira. Treba podsetiti da je 2010. godine u Niškoj Banji bio vema jak turnir, takođe, u organizaciji ŠK „Čelin kamen“ i finansijera Dragiše Stojanovića.
Krenula je Gradska slava u Nišu, Sveti Car Konstantin i Carica Jelena, a nadamo se da je ovaj velemajstorski turnir bio dobar uvod i najava, spektakularnog bergera sledeće godine, sa igračima iz svih gradova i zemalja gde je stolovao Car Konstantin: Engleska, Nemačka, Italija Srbija, Bugarska, Turska..
IA i FM Dragan Živić
[Event "DANI CARA KONSTANTINA 2012"]
[Site "Nis"]
[Date "2012.05.26"]
[Round "1.5"]
[White "Pavlidis, Antonios"]
[Black "Miljkovic, Miroslav D"]
[Result "1/2-1/2"]
[ECO "B33"]
[WhiteElo "2446"]
[BlackElo "2474"]
[PlyCount "112"]
[EventDate "2012.05.26"]
1. e4 c5 2. Nf3 Nc6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 e5 6. Ndb5 d6 7. Bg5 a6 8.
Na3 b5 9. Bxf6 gxf6 10. Nd5 f5 11. Bxb5 axb5 12. Nxb5 Ra4 13. Nbc7+ Kd7 14. O-O
Rxe4 15. Qh5 Ne7 16. Qxf7 Kc6 17. c4 Qd7 18. Nb5 Ng6 19. Qf6 Be7 20. Qf7 Bf8
21. Nb4+ Kb6 22. Nd5+ Kc6 23. Nb4+ Kb6 24. Nd5+ Kb7 25. Qf6 Rxc4 26. Rac1 Qxb5
27. Qf7+ Kb8 28. Nc7 Be6 29. Qxe6 Rxc7 30. Rxc7 Kxc7 31. Rc1+ Kb6 32. Qc8 Be7
33. Qc7+ Ka6 34. Rc3 d5 35. Rc6+ Qxc6 36. Qxc6+ Ka7 37. Qc7+ Ka8 38. Qc6+ Ka7
39. Qxd5 Rd8 40. Qa5+ Kb7 41. g3 f4 42. h4 fxg3 43. fxg3 Rc8 44. Qb5+ Ka7 45.
Qa5+ Kb7 46. Qd5+ Kb6 47. h5 Bc5+ 48. Kg2 Ne7 49. Qxe5 Nc6 50. Qe6 Rc7 51. Kh3
Re7 52. Qd5 Re5 53. Qf7 Re7 54. Qd5 Re5 55. Qf7 Re7 56. Qd5 Re5 1/2-1/2
[Event "DANI CARA KONSTANTINA 2012"]
[Site "Nis"]
[Date "2012.05.28"]
[Round "3.1"]
[White "Petkov, Vladimir"]
[Black "Djukic, Zeljko"]
[Result "0-1"]
[ECO "A09"]
[WhiteElo "2512"]
[BlackElo "2392"]
[PlyCount "112"]
[EventDate "2012.05.26"]
1. Nf3 d5 2. c4 d4 3. b4 c5 4. e3 g6 5. exd4 cxd4 6. c5 Bg7 7. Bc4 d3 8. Nc3
Nh6 9. O-O O-O 10. Bb2 Nc6 11. a3 a5 12. b5 Ne5 13. Nxe5 Bxe5 14. Re1 Bxh2+ 15.
Kxh2 Ng4+ 16. Kg1 Qd4 17. Qf3 Qxc4 18. Nd5 h5 19. Rxe7 Bf5 20. Rxb7 Rae8 21. c6
Re2 22. Ne7+ Kh7 23. Nxf5 Rxf2 24. Ne3 Qc5 25. Qg3 Rxd2 26. Rf1 Rxb2 27. Rbxf7+
Rxf7 28. Rxf7+ Kg8 29. Rf1 Rxb5 30. c7 Rb2 31. Kh1 Rc2 32. Nxc2 dxc2 33. Qb3+
Kg7 34. Qb2+ Kh7 35. Rf7+ Kh6 36. Qh8+ Kg5 37. Qd8+ Kh6 38. Qd2+ g5 39. Qc1 Qe5
40. g3 Qd5+ 41. Kg1 Qxf7 42. Qxc2 Qe6 43. c8=Q Qe1+ 44. Kg2 Ne3+ 45. Kf3 Nxc2
46. Qc6+ Kg7 47. Qxc2 Qe5 48. Kg2 h4 49. gxh4 gxh4 50. Qb3 Kf6 51. Kh3 Qe6+ 52.
Qxe6+ Kxe6 53. Kxh4 Kd5 54. Kg4 Kc4 55. Kf3 Kb3 56. Ke3 Kxa3 0-1